Mannerheimin jalanjäljissä Hangossa

Heinäkuussa 1919 Carl Gustaf Mannerheim hävisi Suomen ensimmäiset presidentinvaalit K.J. Ståhlbergille ja vietti lähes koko 1920-luvun siviilielämää.

1920-luku oli kaikkiaan hengähdystauko Mannerheimin elämässä, jolloin hän vietti kesät Hangossa. Hän asui kesähuvila Villa Stormhällanissa ja perusti myös kahvilan: Café Afrikan (nykyään Neljän Tuulen Tupa)

Mannerheim on itse sanonut viihtyneensä kaikkein parhaiten Hangossa pikku saarellaan, missä auringonsäteet valaisivat kalliot. Marsalkka oli kirjoilla Hangossa 1919-1935. Opastuksen aikana tutustutaan Mannerheimin henkilöhistoriaan ja hänen aikaansa Hangossa.

Vinkki: nauti opastuksen päätteeksi Neljän Tuulen Tuvalla mansikkakakkukahvit Marskin tapaan! Avoinna kesäisin